TELEFONY KOMÓRKOWE

Jak się chronić?

Choć może się wydawać, że powszechnie używane telefony komórkowe są na tyle doskonałe technicznie, że nie powodują jakichkolwiek zagrożeń, naukowcy i lekarze zwracają uwagę, że promieniowanie elektromagnetyczne może być szkodliwe dla kobiet w ciąży.

Badacze postanowili wziąć pod lupę wpływ telefonów na rozwój mózgu i płodu i udowodnić, że promieniowanie – choć niedostrzegalne gołym okiem i pozornie nieodczuwalne – nie jest obojętne dla naszego stanu zdrowia. Eksperymentatorzy z Yale postanowili przyjrzeć się lepiej ciężarnym myszom, nad klatkami których umieszczono telefony komórkowe. Okazało się, że potomstwo myszy narażonych na promieniowanie elektromagnetyczne było nadpobudliwe i mniej skoncentrowane na codziennej „egzystencji”, niż te osobniki, które rozwijały się bez obecności telefonu komórkowego. Choć ciągle nie udowodniono w pełni wpływu promieniowania na organizm człowieka, istnieją bardzo wyraźne przesłanki sugerujące, że w przypadku ludzkiego ciała reakcje mogą być analogiczne. Lekarze zachęcają więc kobiety do ostrożności i ograniczenia korzystania z urządzeń mobilnych do absolutnego minimum. Nie bez znaczenia są także informacje umieszczane na opakowaniach telefonów przez samych ich producentów. Można więc zakładać, że „coś jest na rzeczy”.

O ostatecznej decyzji co do szkodliwości promieniowania elektromagnetycznego z pewnością dowiemy się dopiero za kilkadziesiąt lat, jak miało to zresztą miejsce w przypadku promieni rentgenowskich – też początkowo uznawanych za obojętne dla zdrowia.

fotografia ślubna Sanok

Prawda czy fałsz

.................................................................................................

alkomaty alkohit |

Artykuły