TELEFONY KOMÓRKOWE

Kupno w komisie

Choć może się wydawać, że telefony komórkowe są wynalazkiem całkiem nowym, okazuje się, że posiadała długą historię. Za pierwszy telefon tego typu uznaje się powszechnie DynaTAC, czyli model wypuszczony na rynek przez markę Motrorola.

Co ciekawe, inspiracją do wykreowania podobnego środka komunikacyjnego był...film „Star Trek”, a właściwie komunikator, z którego regularnie korzystał kapitan Kirk. Prezentacja „pierwszej komórki”, która nie przypominała w żadnym stopniu ekranów dotykowych, z których korzystamy na co dzień, odbyła się w Nowym Jorku w 1973 roku, jednak do regularnej sprzedaży dopuszczona została dopiero w roku 1983. Początkowo zasięg działania telefonu ograniczał się do ścisłego centrum Nowego Jorku, tak czy siak okazało się jednak to jednak kamieniem milowym w rozwoju technologii komunikacji i było bodźcem do rozpowszechnienia mody na posiadanie telefonów prywatnych. Ograniczeniem była oczywiście cena – 4 tysiące dolarów – jednak nawet ona nie odstraszyła najbogatszych nowojorczyków, marzących o posiadaniu aparatu stanowiącego ciekawą alternatywę dla budek telefonicznych czy telefonów stacjonarnych.

Dzisiaj już komórki stały się na tyle popularne, że ich dostępność nie jest żadnym problemem. Faktem jest jednak, że na popularyzację tego typu elementu trzeba było poczekać przynajmniej 30 lat.

Nowy czy stary?

.................................................................................................

linie do przetwórstwa owoców |

Artykuły