TELEFONY KOMÓRKOWE

Kontakt z dzieckiem

Już ponad 80% populacji korzysta z telefonów komórkowych, a istotną jej częścią są dzieci, wysyłające esemesy i dzwoniące do znajomych na równi z dorosłymi. Ze względu na to, że urządzenia tego typu mają już coraz młodsze dzieci, w gestii rodziców jest takie skonfigurowanie ustawień, aby całość była dla dziecka w pełni bezpieczna i jak najmniej stresująca.

Okazuje się tez, że tego typu działanie jest dobrym zabezpieczeniem dla samych opiekunów, którzy w wielu przypadkach zmuszeni byli do regulowania astronomicznych rachunków za połączenia z internetem czy rozmaitymi aplikacjami zainstalowanymi w oprogramowaniu telefonu. W pierwszej kolejności warto też zadać sobie pytanie o to czy dziecko naprawdę potrzebuje telefonu do codziennej egzystencji, zwłaszcza, że w większości przypadków jest to wyłącznie droga zabawka, niezbędna dlatego, że posiadają ją koledzy. Inną sytuacją jest chęć do bycia w kontakcie z rodzicami, szczególnie wtedy, kiedy pociecha spędza dużo czasu poza domem. W takiej sytuacji można jednak zaopatrzyć się w bardziej prosty, funkcjonalny (i tańszy!) model, służący wyłącznie do dzwonienia czy przesyłania prostych wiadomości. Nie każdy telefon nadaje się dla dziecka, zwłaszcza, że jest ono konsumentem łasym na wszelkie nowinki technologiczne. Zwykle więc dokonując wyboru kieruje się zawartością „gadżetów” i atrakcyjnością wizualną, pomijając zupełnie sferę praktyczną czy ekonomiczną. Inwestowanie w drogi sprzęt, który z pewnością za kilka tygodni się znudzi lub będzie wymagał zastąpienia go nowszym modelem, może więc okazać się studnią bez dna.

Do obowiązków rodziców należy więc odpowiednie przygotowanie dziecka do korzystania z telefonu i zwrócenie jego uwagi zarówno na bezpieczeństwo (telefony często giną na skutek kradzieży), jak i odpowiedzialność niezbędna podczas wykonywania połączeń (dzieci często „bawią się” dzwoniąc pod nieznane numery lub pobierają kosztowne aplikacje korzystając z dostępu do internetu).

folia Siser

Telefony i smartfony dla dzieci

.................................................................................................

elektronhousework.pl |

Artykuły